More, sunce i video igre!

Dragomir Leko,
Creator, Insert Coin Podcast
03.11.2022.
U industriji video igara, kombinacija reči iz naslova savršeno opisuje najomiljeniju svetsku game dev konferenciju: REBOOT DEVELOP BLUE. Posle dvogodišnje pauze, Reboot se konačno vratio! Tri dana non-stop priče o pravljenju video igara, predstavljanja novih indi naslova i javnih pičing sesija. Čisto savršenstvo.

Ove godine, konačno smo dočekali da se steknu uslovi za organizovanje Reboot konferencije. Tradicionalno, Reboot Develop Blue je ponovo održan u Dubrovniku, u Sheraton Riviera hotelu. Za razliku od uobičajenog aprilskog termina, Reboot 2022 je održan krajem septembra (29.09-01.10.2022.).

S obzirom da je prethodno Reboot okupljanje bilo u proleće 2019. godine, skoro dve i po godine pauze su sa sobom donele i veliki broj novih igara. Naravno, studiji koji stoje iza ovih naslova jedva su čekali da predstave svoje projekte posetiocima i kolegama iz drugih zemalja.

Interesantno je da sam još od snimanja prve epizode Insert Coin podkasta u novembru 2019. godine imao cilj da odem na sledeći Reboot i uradim reportažu za podkast. To se ove godine konačno i desilo, tako da u nastavku teksta imate priliku da dobijete moje utiske iz „prve ruke”.

Na Reboot-u sam imao priliku da snimim i nekoliko kraćih intervjua sa ljudima iz raznih gejming studija, kao i da razgovaram sa predstavnicima Versus Evil i Devovler Digital publishing kompanija. Sve to možete da pogledate na Insert Coin YouTube kanalu.

Program konferencije

Prva stvar koja me je dočekala po ulasku u glavni lobi Sheraton hotela je gomila računara sa uključenim igrama! Poznatija kao Indie Expo Area, ovo je stalna postavka indi igara koje mogu da se probaju bilo kada tokom trajanja konferencije.

Naravno, to je bila i idealna prilika da direktno upoznam ljude koji rade na ovim projektima. Kroz opuštene razgovore sam uspeo da saznam nešto više o izloženim igama, kao i da dobijem neke informacije koje možda još uvek nisu javno dostupne.

Tokom trajanja Reboot-a, celokupan konferencijski potencijal hotela je u potpunosti posvećen predavanjima i panel diskusijama. U sedam odvojenih sala, od deset sati ujutru do skoro šest popodne, imali smo priliku da slušamo izuzetno poučne prezentacije o zaista raznim temama.

Pričalo se o narativu, worldbuilding-u, tehničkim rešenjima, zvuku, opcijama za izdavanje igara, kao i o biznis strani razvoja igara. Naravno, posle svakog predavanja postoji i vreme za Q&A sesije. To je nesvakidašnja prilika da se postave pitanja i dobiju konkretni odgovori od eksperata iz game dev industrije. 

I tako tri dana za redom.

U 2023. godini, Reboot Develop Blue se vraća svom redovnom aprilskom terminu, tako da ovog puta nećemo morati dugo da čekamo do sledeće konferencije.

Za mene, kao nekoga ko je prvi put na Reboot-u, osećao sam se kao dete u Diznilendu. Bukvalno. Na svakom koraku se pričalo o pravljenju video igara, izazovima, rešenjima, publishing opcijama, uspešnosti objavljenih igara, kao i o mnogim drugim temama u vezi sa industrijom.

Program konferencije je bio toliko bogat interesantnim predavanjima, da mi je bio priličan izazov da izaberem šta ću da slušam, a šta da preskočim. Doduše, donošenje te odluke bi sigurno bilo  lakše da sam odmah shvatio da postoje određene sesije koje se stream-uju i koje su dostupne za gledanje nakon konferencije.

Ali, i pored toga, drago mi je da sam prisustvao i nekim stream-ovanim sesijama, jer sam imao priliku da postavim direktna pitanja i da odmah dobijem odgovore. A zahvaljujući Reboot stream-u, to je sada zauvek zabeleženo online. 😉

Svi oni koji nisu bili u prilici da dođu na Reboot ili nisu stigli na neko od predavanja, najznačajnija od njih sada mogu da se pogledaju na Reboot Deelop YouTube i Twitch kanalima. Takođe, detaljan program konferencije i spisak predavača su i dalje dostupni na njihovom sajtu: www.rebootdevelopblue.com

Moja preporuka za obavezno gledanje je predavanje Rami Ismaila pod nazivom The Publisher Lie. Siguran sam da će biti izuzetno korisno za bilo koga ko razmišlja o pravljenju svoje igre ili je već pokrenuo projekat.

Pičing sesije

Prvog i drugog dana konferencije, pod pokroviteljstvom Versus Evil-a, američkog izdavača video igara, organizovane su i javne pičing sesije. To je bila fantastična prilika da studiji javno predstave svoje video igre i da na licu mesta dobiju mišljenje profesionalaca koji se bave objavljivanjem igara.

Pičing pravila su jednostavna: svaka igra dobija pet minuta za prezentaciju, nakon čega sudije iz četiri publishing kompanije postavljaju pitanja i daju svoje mišljenje o kvalitetu samog piča i predstavljenoj igri. Ovo mi je bio jedan od omiljenih segmenata konferencije, jer nesporedno pokazuje na koji način jedan publisher posmatra igru koju mu pičujete.

Ako ste trenutno u fazi razvoja svoje igre, ovo bi mogao da bude jedan od najbitnijih razloga za dolazak na sledeći Reboot. Spremite pič, uvežbajte prezentaciju i opustite se, jer stojite pred punom salom ljudi i sudijama koji bi mogli da vam ponude ugovor. 😉 I ne zaboravite, sledeći Reboot je već u aprilu 2023. godine.

SGA štand i domaće igre

Na Reboot-u sam imao prilku da se družim i sa SGA ekipom, a centralno mesto susreta je nekako uvek bio baš SGA štand koji je bio savršeno pozicioniran ispred uaza u dve najveće konferencijske sale. Tamo sam imao priliku da probam igre domaćih studija, članova SGA: Bohemian Pulp, Shosha Games, Digital Ronin i Chonky Loaf.

Novosadski studio Bohemian Pulp je predstavio svoju igru Let Bions be Bygones, detektivsku sci-fi avanturu urađenu u pixel-art stilu. Water Me je super-simpatična 3D platformer puzzle avantura koja dolazi iz beogradskog Shosha Games studija. Digital Ronin iz Niša, u svojoj igri Hex Chess, donosi novu varijaciju šaha gde su standardna kvadratna polja zamenjena šestougaonicima, dok detaljan 3D dizajn daje figurama izgled srednjovekovnih vladara i vitezova. Na SGA štandu, posetioci su mogli da vide i igru Everholm, izometrijsku pixel-art avanturu iz još jednog niškog studija – Chonky Loaf.

Interesantno je i da su dve igre sa štanda imale priliku da učestvuju u pomenutim pičing sesijama. Bohemian Pulp je prezentovao svoj novi projekat – Azure Unseen, a Digital Ronin je nastupio sa njihovim Hex Chess-om. To je bila fantastična vežba za izlazak na veliku binu i predstavljanje projekta pred panelom sudija i prepunom salom gledalaca.

U Indie Expo Area delu, posetioci su imali prilike da probaju još tri igre domaćih studija, koji su takođe SGA članovi. U pitanju su Rue Valley (Emotion Spark Studio), Clash of Chefs (Flat Hill Games) i Cloud Burst (Phobos).

Rue Valley je izometrijska RPG avantura bazirana na kompleksnom i super-interesantnom narativu, sa nesvakidašnjim obrtom. Clash of Chefs je family-friendly VR igra u kojoj se dva igrača takmiče ko će brže i bolje da pripremi hranu za goste restorana. Cloud Burst se igra iz trećeg lica i u pitanju je onlajn battle-royal igra sa survival elementima i pričom smeštenom u postapokaliptični svet.

Meni je zaista bilo drago da vidim toliki broj domaćih igara na jednom mestu, a na osnovu onoga što sam imao prilike da čujem, reakcije posetilaca su bile više nego dobre. 

Domaći predavači

Pored velikog broja inostranih predavača, na ovom Reboot-u smo imali priliku da čujemo i domaće govornike koji dolaze iz studija koji su isto tako i članovi SGA.

Igor Simić iz Demagog studija je održao izuzetno inspirativno predavanje na temu world building-a i narativa. Kao predstavnik Playstudios Europe, Uroš Obradović je nastupio sa prezentacijom pod nazivom „Insights on being an Art Director“, namenjeno svima onima koje interesuje građenje vizuelnog identiteta jedne igre.

Mad Head Games studio je imao čak dva govornika. Damir Halilović je predstavio vrlo tehnički pogled na problematiku pravljenja prezicnog sistema prepoznavanja udaraca u akcionim RPG igrama. U drugom terminu, Dimitrije Cvetković je govorio o tome kako je Mad Head Games pristupio dizajnu zvuka i efekata u Scars Above, njihovoj novoj igri.

 

Reboot Develop Blue 2023: 24-26. april

Svi oni koji su bili na ovogodišnjem Reboot-u, gotovo je izvesno da dolaze i sledeće godine. A za sve one koji još nisu imali priliku da posete ovu legendarnu game dev konferenciju, apsolutna je preporuka da to urade što pre.

U 2023. godini, Reboot Develop Blue se vraća svom redovnom aprilskom terminu, tako da ovog puta nećemo morati dugo da čekamo do sledeće konferencije. Naravno, karte su već u prodaji, a s obzirom da se prilično brzo rasprodaju, preporuka je da što pre obezbedite svoje mesto na ovom jedinstvenom događaju.

Ja u aprilu sigurno idem na Reboot, tako da se vidimo u Dubrovniku za svega nekoliko meseci!