Oblasti koje pokrivamo na ovom predavanju su:
- Pregled industrije igara obuhvata analizu konkurencije, rastući broj igrača i raznolikost žanrova koji oblikuju dinamičnu gejming scenu.
- Platforme poput PC-ja konzola i mobilnih uređaja igraju ključnu ulogu u pružanju pristupa igrama, dok se razvoj novih tehnologija kao što su virtualna stvarnost i cloud gaming brzo širi.
- Marketing u gejmingu često se oslanja na influensere, društvene medije i događaje kako bi angažovao publiku, dok se podaci i analitika koriste za razumijevanje ponašanja igrača i optimizaciju strategija.
- Podaci i analitika u gejmingu pružaju dublji uvid u navike igrača, omogućavajući razvoj personalizovanih iskustava i prilagodljivih strategija za angažman i monetizaciju.
- Publishing igara igra ključnu ulogu u procesu razvoja, distribucije i promocije igara, gde timovi sarađuju s različitim studijima i platformama kako bi osigurali uspeh naslova.
- Trendovi u gejmingu neprestano se menjaju, od popularnosti određenih žanrova do tehnoloških inovacija poput blokčejn tehnologije, što oblikuje budući smer industrije.
- Monetizacija igara odvija se kroz različite modele poput pretplata, mikrotransakcija i oglašavanja, prilagođavajući se potrebama tržišta i preferencijama igrača.
- Motivacije igrača mogu varirati od želje za takmičenjem i postizanjem ciljeva do društvene interakcije i istraživanja virtuelnih svetova, što utiče na dizajn i pristup igrama.
- Kultura igara obuhvata različite aspekte poput zajednica igrača, eSportsa, umetničkih i narativnih elemenata, a utječe na identitet industrije i njen uticaj na društvo.
*** Ove godine program ne bi bio moguć bez podrške projekta RECONOMY*, kao i posvećenih partnera iz industrije – kompanija 3Lateral kao deo Epic Games i programskog partnera Centar za promociju nauke (CPN). Pored njih, u projektu učestvuju i Goethe-Institut i Francuski institut u Srbiji, kao i prostor Vidikovac.
*RECONOMY je regionalni inkluzivni i zeleni program ekonomskog razvoja Švedske razvojne agencije Sida, koji sprovodi HELVETAS Swiss Intercooperation, u saradnji sa organizacijom Help – Hilfe zir Selbsthilfe e.V i ostalim partnerima u zemljama Zapadnog Balkana i Istočnog Partnerstva.