Novi vidovi saradnje između umetnosti i tehnologije

Creative Tech Serbia 24.09.2022.
Vreme 12 h
Jezik Engleski
Lokacija MTS Dvorana
Cena Besplatno

Novi vidovi saradnje između umetnosti i tehnologije

Superklaster Creative Tech Srbija predstavlja posebnu, međunarodnu panel diskusiju o savezima i mrežama u oblasti kreativnih industrija, sa fokusom na razvoj igara i medijsku (post)produkciju - na ovogodišnjoj CGA Belgrade konferenciji

Moldavija, Litvanija, Srbija i Irska su se zalagale za klasterisanje u kreativnom sektoru. Na ovogodišnjoj konferenciji CGA u Beogradu, panelisti će imati 10 minuta da predstave rad svog kreativnog klastera/kolektivnog prihvatanja lokalnih izazova i vizije za budućnost.

Panel će razgovarati o ideji dovođenja različitih podsektora za buduće ciljeve, industrija koje rade zajedno kao što su igre i film, animacija i VFX, arhitektura, pa čak i izdavaštvo.

Koji su modeli rada sa obrazovnim institucijama i izgradnje zajednice?

Koliko je klasterisanje važno za međunarodno pozicioniranje kreativnih sektora i promociju izvoza?

Kako oceniti saradnju unutar mreže?

Šta je bilo ključno u uspostavljanju strategije saradnje?

Koje su najbolje inicijative koje spajaju tehničko i umetničko obrazovanje?

Ovo su samo neka od inspirativnih pitanja o kojima ćemo razmišljati tokom ovog inspirativnog panela!

CGA Belgrade je međunarodni skup izgrađen na nasleđu neustrašivih pionira čiji su neumoljivi nagon i žestoka posvećenost izvrsnosti pomogli da se kompjuterska grafika transformiše u jednu od najbrže rastućih globalnih industrija. Zajedno okupljamo umetnike, lidere, inovatore i one koji menjaju igre da bismo podstakli veze, izgradili globalne mreže i otkrili najnovije trendove i razvoj u svetu VFX-a, igara, XR-a i digitalne umetnosti.

***

Ovu aktivnost lansira superklaster Creative Tech Serbia, uz podršku USAID Srbija i ICT Hub Beograd, (kroz projekat Srbija Inovira). Više o supereklasteru Creative Tech Serbia možete pročitati ovde

 

Vasili Braga,
Izvršni direktor, Creative Industry Moldova
O predavaču

Evanđelista u domenu razvoja igara sa preko 15 godina raznovrsnog akademskog i profesionalnog iskustva. Doktorant, predavač i kreator kurseva na tehničkom univerzitetu Moldavije i izvršni direktor Udruženja kreativnih industrija (COR). Osnovao je Game Factory, prvu konferenciju zagame dev u Moldaviji, a takođe vodi i Unreal Engine zajednicu u toj zemlji.

Milica Božanić,
Izvršna direktorka, Srpska filmska asocijacija
O predavaču

Milica je aktivno angažovana na osnivanju Srpske filmske asocijacije i vodi nezavisnu industrijsku mrežu od preko 60 kompanija sa fokusom na međunarodno pozicioniranje Srbije kao filmske destinacije. To joj je omogućilo da razvije osnovne veštine u međunarodnom marketingu i komunikacijama, istovremeno kao razvoj politike i fasilitator u izgradnji kapaciteta filmskih profesionalaca u zemlji. Preuzela je stratešku ulogu u razvoju Computer Graphics and Arts Conference Belgrade (CGA Belgrade) koja nastoji da dovede internacionalno reflektore u srpske VFX, programe za razvoj igara i digitalne umetničke studije i talente.

Relja Bobić,
Programski direktor, SGA
O predavaču

Još od ranih 2000-ih, Relja Bobić je autor brojnih kulturnih i umetničkih projekata realizovanih u Srbiji, kao i širom Evrope, u SAD i Kanadi. Aktivan je kao nezavisni kustos, menadžer u polju umetnosti i kulturnih događaja, muzički promoter, radijski autor i prevodilac, a inicirao je i učestvovao u stotinama događaja, osnovao četiri međunarodna festivala, koncipirao brojne izložbe, konferencije, publikacije i neformalne edukativne programe.

2012. godine bio je jedan od osnivača kreativnog haba Nova Iskra, a kasnije i European Creative Hubs Network. Najrađe dizajnira fizičke i kognitivne prostore u okviru kojih mladi kreativci mogu da sarađuju i stvaraju na nove načine. Od 2020. godine radi na poziciji programskog direktora SGA (Asocijacija industrije video igara Srbije).

 

Nicky Gogan,
Vođa za R&D / Izvršni producent, Piranha Bar
O predavaču

Nicky je imala veoma plodnu karijeru u kreativnim industrijama i kulturnim inovacijama u proteklih 20 godina. 1999. godine osnovala je Darklight festival, a 2008. osnovala je fotografije, gde je producirala nagrađivane dokumentarne i umetničke filmove. U piranha baru, ona kombinuje svoju stalnu strast za pripovedanjem priča i inovacijama u nizu animacija i hibridnih serija.

Kęstutis Drazdauskas,
Predsednik, Baltic Film & Creative Tech Cluster
O predavaču

Producent Kestutis Drazdauskas je osnivač Artbok-a, vodeće filmske i TV produkcijske kompanije u baltičkom regionu. Kestutis je producirao i koproducirao više od 20 igranih filmova i TV serija u saradnji sa brojnim zemljama širom sveta.